Mkb’er in de spotlight: Sirpa Vänttinen-van Rij en Sanja van Rij

  • Wanneer zijn jullie met het bedrijf in Finland begonnen en wat doe jullie precies?

We zijn in 2020 begonnen maar eerst deden we het ernaast, dus vooral in het weekend. Uiteindelijk kregen we steeds meer aanvragen voor interieurdesign en het ontwerpen van tuinen en zijn we in maart 2022 helemaal fulltime doorgegaan, dus precies een jaar nu. We hebben ook net een webshop opgezet voor zijden bloemen. Ons werkgebied is de hoofdstedelijke regio, maar alleen online design is ook mogelijk.

  • Zou je dit bedrijf of iets soortgelijks ook in Nederland begonnen zijn?

Sanja: Dit is iets wat eigenlijk altijd een familiedroom is geweest, om met tuinen en interieur bezig te zijn. Sirpa: De Nederlandse kant van de familie houdt zich bezig met projecten ontwikkelen en toen we in Nederland woonden, heb ik bij een projectontwikkelaar gewerkt.  We wonen inmiddels meer dan 30 jaar in Finland en onze eigen huizen en tuinen hebben we zelf opgeknapt en aan de huidige trends aangepast. Sirpa: We kopen meubels uit Nederland en Scandinavië, die combinatie willen we graag mixen, dus dat verzorgen we ook. Daar houd ik me voornamelijk mee bezig en Sanja doet vooral design.

  • Wat vinden jullie van het ondernemersklimaat in Finland?

Sanja: We doen grotendeels zaken vanuit Finland met Scandinavische en Nederlandse ondernemers, maar we hebben hier bijvoorbeeld gebruikgemaakt van de starttiraha (beginkapitaal vanuit de Finse overheid, red.), dat vind ik heel goed en heeft ons echt geholpen. De plaatselijke ondernemersvereniging deelt ook veel kennis en dat heeft ons ook goed gedaan. Sirpa: Ik heb ook een ondernemersopleiding (Yrittäjän ammattitutkinto) van een jaar in Careeria gevolgd en daar heb ik enorm veel van geleerd. Als je ondernemer bent, kun je dat gratis doen. Het is helemaal online als je wilt, maar je kunt het min of meer zelf indelen. Daarnaast heb je ook nog Uusyrityskeskus (https://uusyrityskeskus.fi/en), wat een organisatie is die ondernemers (gratis) advies verleent.

  • In hoeverre denken jullie dat jullie kennis van de Nederlandse cultuur geholpen heeft bij jullie activiteiten?

Sirpa: We hebben vaak gezegd dat het zonder de Nederlandse achtergrond veel moeilijker zou zijn. We gaan regelmatig naar Nederland, huren dan een auto en gaan overal naartoe. Dat gaat allemaal veel makkelijker omdat je de Nederlandse cultuur kent. Sanja: Mensen vinden het vaak ook heel leuk als een klein bedrijf uit Finland contact met hen opneemt. Wij kunnen bovendien hier ook iets speciaals bieden, omdat onze tuinen en interieurs anders zijn dan wat ze hier normaal hebben. Sirpa: We proberen het gezellige van de Nederlandse interieurs te mengen met Scandinavische invloeden.

  • Wat zijn jullie plannen voor de toekomst?

Sanja: We willen gewoon zo doorgaan en groter worden. De zijden bloemen zijn nu iets nieuws en dat werkt bijvoorbeeld goed voor mensen die veel weg zijn. We zien soms nieuwe dingen en ontwikkelen ons continu. Sirpa: We zien soms gaten in de markt en daar spelen we dan op in. We willen ons ook toeleggen op een circulaire economie en staan de hele tijd open voor nieuwe ideeën, wat natuurlijk wel bij onze strategie moet passen. Sanja: Op dit moment doen we het met de familie, maar op termijn zullen we medewerkers aan moeten nemen. Sirpa: Zoals het nu gaat, groeien we heel snel. En we willen ons meer richten op bedrijven dus B2B.

 

Website: www.rivin.fi

Contact: info@rivin.fi