Bart Braafhart, een toeristische ondernemer uit Salla, stierf op 12 februari 2019 in het Centraal Ziekenhuis van Lapland in Rovaniemi. Hij was 61 jaar oud toen hij stierf. Braafhart, geboren in Nederland, reisde in 1978 voor het eerst naar Salla. Aan het einde van de reis schreef hij in zijn aantekeningen dat Salla een plaats was om naar terug te keren. De natuur van Salla had indruk gemaakt.

Dus keerde hij terug in de volgende zomers, dan in de winter en uiteindelijk in andere seizoenen. In 1999 stopte hij met werken als leraar in Nederland en is hij permanent naar Salla verhuisd. De eerste jaren van Braafhart in Salla werden doorgebracht met verschillende toeristische banen in bedrijven, projecten en
gemeenten. Hij had onder andere een aanzienlijke impact op de Nederlanders die eind jaren negentig naar Salla reisden. In zijn werk voor toerisme in Salla en Oost-Lapland werd Braafhart in 2002 erkend toen hij tot Laplander van het jaar werd verkozen.

In 2012 richtte Braafhart een eigen bedrijf op, B.Art Collection, dat natuur- en cultuurgidsen en diensten voor reizigers aanbood. Hij maakte uitstapjes met zijn klanten, bijvoorbeeld naar het Tuntsa Wilderness Area en Oulanka National Park. Hij organiseerde ook fotografiecursussen van het noorderlicht en multimedia presentaties over het noorderlicht. Hij was sinds 2013 ook plaatsvervangend lid van de Tourist Board Matka Sallaan.
Braafhart was ongekend geïnteresseerd in geologie, noorderlicht en de Finse natuur en al zijn verschijnselen.
Zijn hoeveelheid kennis was enorm en je kon uren met hem praten, bijvoorbeeld over de opkomst van het
noorderlicht, de bewegingen van de aarde en klimaatvariaties. Zijn klanten wisten zeker meer over het
noorderlicht en natuurlijke fenomenen dan de gemiddelde reiziger uit Lapland. Braafhart zei altijd: ”Keep an eye on the sky” – houd de lucht in de gaten. Hij realiseerde zijn eigen motto en bracht vele herfst- en winterseizoenen door om de hemel en het noorderlicht te bekijken en foto's te maken. In de vroege uren van de ochtend stuurde hij vaak door hem gemaakte foto’s van het noorderlicht naar de internationale sites van space agencies. Daar schitterde zijn foto vaak op de voorpagina.
De winter was de drukste tijd voor Braafhart. Klanten waren er genoeg en het noorderlicht werd 's nachts gecontroleerd. De laatste keer dat we elkaar ontmoetten, grapte Braafhart dat de nachten gelukkig gelukkig bewolkt zouden zijn, zodat hij eens kon uitrusten. De dood van Braafhart is een groot verlies voor het toerisme van Salla. We verloren een vriendelijke, behulpzame en gepassioneerde persoon, die van Salla en zijn dieren in het wild hield. Het zegt genoeg over zijn liefde voor alles in en om Salla, dat hij naar zijn wens in Salla werd begraven.

Tekst: Kati Vesalainen, reiscoördinator van de gemeente Salla.
Vertaling: Guido Nuijten
Courtesy: https://www.lehtiluukku.fi/lue/koti-lappi-14.3.2019/207316.html
Kati Vesalainen, toiminnanjohtaja, Matkalle Sallan ry, Sallan kunta
http://loma.salla.fi/fi/, http://www.salla.fi/Etusivu