Koophuis:

Lees de zondagsbijlage van Helsingin Sanomat of kijk bijvoorbeeld op www.oikotie.fi. De huizenmarkt in Finland is niet zo groot en op die pagina’s staat al een groot deel van het aanbod in Zuid-Finland.

Koop altijd een huis via een makelaar, als je de plaatselijke markt niet kent. De aansprakelijkheid is zo ingewikkeld geregeld, dat je niet als vrije of losse koper op de markt iets kunt regelen. In Finland wordt de prijs van een huis of appartement bepaald door:

a. de afstand tot het centrum, een winkel of school.

b. de leeftijd van het huis

c. het aantal bewoonbare vierkante meters

d. een flat, rijtjeshuis of vrijstaand huis

e. ligging aan zee of aan een meer

Dus een oud vrijstaand huis van 300 vierkante meter en een grote tuin in Oost-Finland, maar met de dichtsbijzijnde winkel op 40 km afstand, kan veel goedkoper zijn dan een nieuw, klein een-kamer flatje in Helsinki.

De winter is op komst (oktober 2008). De markt is vastgevroren. Dus tot en met april 2009 gebeurt er niets. Geen koop en geen verkoop. Waarschijnlijk dalen de prijzen voor onroerend goed, maar op dit moment blijven de prijzen in Finland nog stabiel.

 

Huurhuizen kunnen gevonden worden

 

1. Via grotere bedrijven zoals Sato of VVO, www.sato.fi of www.vvo.fi

2. Via de gemeente of stad

3. Via de advertenties op oikotie

Op het moment is het vrij gemakkelijk om een appartement of een rijtjeshuis te vinden. De huren op de vrije markt liggen tussen de 500-800 euro voor een- tweekamer appartementen in Helsinki. Een rijtjeshuis of vrijstaand huis in een van de voorsteden van Helsinki kan gehuurd worden voor prijzen tussen de 700 – 1100 euro.

Zelf bouwen

Velen bouwen zelf een eigen huis en het krijgen van een bouwkavel en bouwvergunning is veel gemakkelijker in Finland dan in Nederland. In veel gemeenten worden de vergunningen (bv. Nummi-Pusula) vlot vergeven, de bouwmaterialen zijn van een goede kwaliteit en alles is erop ingesteld dat mensen ook zelf bouwen. Met een bouwkavel als pand geven de banken vrij gemakkelijk krediet voor het zelf-bouwen. Sommige gemeenten verkopen via openbare inschrijving bouwkavels, die goedkoper zijn dan op de vrije markt en waarbij electriciteit en water al is aangelegd. Er zijn goede handleidingen te vinden op het internet, bv. www.rakentaja.net en het PRKK op www.prkk.fi . Verschillende van onze leden hebben hun eigen huis gebouwd. Uit ervaring beweren ze dat het best gaat, maar goede relaties met de bouwlieden, de inspecteurs en de gemeente zijn erg belangrijk. Daarnaast kun je beter de locale Finse bouwvoorschriften volgen. Voor het toezicht en voor het bestellen van de bouwmaterialen moet je eigenlijk Fins kennen of het overlaten aan iemand die dat in het Fins kan doen.
Het PRKK (centrum voor het bouwen van een eigen huis ) geeft goede adviezen en organiseert zelfs gratis cursussen. De volgende in zuid-Finland is in Myyrmäki, Vantaa op 23 en 24 oktober
http://www.prkk.fi/page_view?p=20&l=1&s=18&t=1

De laatste tijd is er echter een gebrek aan metselaars en aan vakmensen die beton of een fundering kunnen storten. In plaats van een stenen huis kan het soms gemakkelijker zijn om een kant-en-klaar bouwpakket te kopen. Voor een redelijke prijs (50 000 – 100 000 euro) kan een compleet bouwpakket aangeschaft worden. Toch leert de ervaring dat inclusief de fundering, het electricieitswerk en de leidingen, de kosten van het zelf-bouwen gelijk zijn of hoger zijn dan het kopen van een huis. De totaalprijs van een zelf gebouwd huis met een grootte van ongeveer 150 m2 ligt op ongeveer 200 000 – 250 000 euro.