In Memoriam Bart Braafhart

Rotterdam, 13 april 1957 – Salla, 12 februari 2019

”Dat een leven soms onvoorziene wendingen kan nemen heeft ook Barend (Bart) Braafhart ondervonden. Geboren in Rotterdam in 1957, heeft hij zijn jeugd daar doorgebracht, en heeft hij na zijn opleiding aan de Pedagogische Academie z’n militaire dienstplicht vervuld. Daarna rolde hij het onderwijs in. Als vrijgezel kon hij zich in de daarop volgende jaren volledig concentreren op het onderwijs aan in totaal een 17-tal basisscholen in de regio Rotterdam.

Dat het reizen en ontdekken hem in het bloed zat, ervoer hij in zijn ‘jeugd’. Het noorden trok hem en met zijn broer reisde hij als 19-jarige in 1976 op avontuur naar Scandinavië om een geëmigreerde oude schoolvriend van zijn broer op te zoeken.

Sinds die tijd is hij aan (het) reizen in Scandinavië verknocht geraakt.” en verder “Bart’s bezoek aan Finland, en met name aan Salla had hem dusdanig beïnvloed dat hij sindsdien, bijna jaarlijks, in de zomer terugkeerde om vooral van de Lapse uitgestrektheid bij Salla, met de vriendelijkheid van de mensen en de rust aldaar te genieten.”

Zo begint het portret dat ik na een interview in 2006 over hem heb geschreven. Dit portret is opgenomen in de 70 jarig jubileum boek van Nederlandse Vereniging in Finland “Nederlanders in Finland”.

Bart kwam medio 1999 naar Salla, Finland en begon voor zichzelf als fotograaf toeristen die het Rendierpark bezochten te portretteren, en in de donkere dagen in de herfst gaf hij op de volksuniversiteit Nederlands aan de Finnen die plaatselijk in het toerisme werkten. Hij maakte zich verdienstelijk door voor de gemeente een plan te maken hoe het toerisme bevorderd kon worden. In korte tijd heeft hij een dusdanige indruk gemaakt dat hij in 2002 als “Laplander uit Nederland” werd gekozen. Verschillende media hebben over zijn toeristisch werk geschreven en belang daarvan voor Lapland. Bart hield van natuurfotografie en een van zijn favoriete onderwerpen was het Noorderlicht.

Uiteindelijk is hij ook met zijn eigen bedrijfje B.Art Collection in 2011 begonnen.

Ook voor de Nederlandse Vereniging heeft hij – zij het op grote afstand – zijn sporen verdiend. Kort na aankomst in Finland is hij lid geworden en heeft vanaf het begin al actief geparticipeerd met o.a. het wijzigen van de statuten het begin van 2000 en in zijn bijdrages vanaf 2001 in het Noorderlicht en later als een regelmatige column schrijver. Ook op het forum van de vereniging maakte altijd een positieve draai aan de discussies en doorspekte het met humor.

Niet wetend van zijn overlijden sprak ik op 13 februari in Rotterdam in C&A met een verkoopster die net enkele weken eerder in Salla op vakantie was geweest en Bart was tegengekomen als gids. Zij was buitengewoon onder de indruk van zijn wijze van gidsen en zijn verhalen. Helaas heb ik dat, terug in Finland, niet meer aan Bart kunnen doorgeven.

Arie Oudman,

oud-voorzitter Nederlandse Vereniging in Finland.