Eind 2002 werd in Fins Lapland de verkiezing tot Laplander van het jaar gehouden. Eén van de 105 kandidaten was de Nederlander Bart Braafhart. Bart kwam in aanmerking voor deze eervolle titel vanwege zijn inspanningen voor de toeristenbranche in het oostelijk deel van Fins Lapland. De spanning onder de kandidaten en onder de bevolking van het dorpje Salla was groot.

Begin januari 2003 werd de uitslag bekend. Laplander van het jaar 2002 (Vuoden lappilainen 2002) werd een Nederlander! Van de 1087 stemmen haalde Bart er 311 binnen, waarvan 100 per email uit Nederland. Tweede werd de historicus Niilo Tervo uit Pello. Vijfde werd de minister van buitenlandse handelsbetrekkingen, toerisme en industrie Jari Vilén, die de titel in 2001 te beurt was gevallen. Uit handen van hoofdredacteur Heikki Tuomi-Nikula van het dagblad Lapin Kansa (Volk van Lapland) ontving een trotse Bart Braafhart de oorkonde van Laplander van het jaar 2002.In Salla ontmoeten we een glunderende Bart. Enthousiast vertelt hij hoe na de verkiezing de telefoon roodgloeiend stond.  Verzoeken om interviews van dagbladen uit binnen- en buitenland. Radio- en televisie-interviews. Het was een hectische tijd. Alle belangstelling heeft zijn enthousiasme niet kunnen temperen. Lapland is weer op de kaart gezet en “zijn” geliefde Salla in het bijzonder.

 

 

Rotterdamse Bart was leraar op een basisschool in Hoogvliet. Tijdens een vakantie in 1976 werd hij voor het eerst door het Scandinaviëvirus besmet. Het werd uiteindelijk Finland, met name Salla, dat hem telkens weer naar het Noorden deed trekken. Na vele vakanties aldaar hakte hij in 1999 definitief de knoop door, zegde zijn baan in Nederland op en vertrok naar Lapland.

Toen zijn banksaldo een gevaarlijk dieptepunt begon te bereiken was ook de redding nabij. Hij kreeg een baan in de PR en Marketing, werd bevorderd tot Coördinator Toerisme Noord Oost Finland en ijverde o.a. voor het grensovergangsproject met Rusland. Dit doel werd in september 2002 bereikt toen de grensovergang bij Salla officieel werd geopend.

Lyrisch wordt Bart als hij begint over de bijzondere natuurverschijnselen van Lapland. “Het leven in Lapland betekent voor mij een blijvend avontuur. Je ziet dagelijks natuurwonderen voor je ogen voltrekken. Neem het noorderlicht, draaiende gekleurde kolken die ’s winters plotseling in de lucht verschijnen en waarbij elk sprankje licht in de sneeuw wordt weerkaatst”, zegt hij in een interview met de Reiskrant van de Telegraaf.

Inmiddels is Bart weer met beide benen op Lapse bodem teruggekeerd. De dagelijkse werkzaamheden worden weer hervat. Via zijn contacten in de reiswereld probeert hij het toerisme in Oost-Lapland een stevige impuls te geven. De werkgelegenheid plukt daar de vruchten van in een gebied waar leegloop de trieste werkelijkheid is.

Courtesy: http://www.rondreisdoorlapland.nl/laplander.html
http://www.kiwisgraphics.com