Saimme Bartilta keskiviikkoiltana tekstiviestin, jossa hän kysyi, lähtisimmekö hänen kanssaan seuraavana päivänä kävelylle Oulangan kansallispuiston kanjonille. Hän on asunut täällä jo 10 vuotta, mutta ei ollut vielä koskaan käynyt kanjonilla, joka on yksi Oulangan kansallispuiston upeimmista kohteista. Bart kertoi, että reitti kulkisi kanjonin vartta pitkin.

Ensin meidän piti ajaa Kuusamon suuntaan. Matkalla Kuusamoon ylitimme napapiirin. Kun olimme perillä kansallispuistossa, Bart otti kylmälaukustaan

Reitin puolivälissä oli laavu, jossa sytytimme nuotion ja nautimme eväistämme: makkaroista, juustosta ja sämpylöistä.

Huomenna lähdemme Kuopioon, jossa aiomme telttailla kaksi päivää.

Courtesy: https://h2infinland.blogspot.com/2009/07/met-bart-braafhart-op-stap.html

Harmen en Heleen Jorritsma