Mkb’er in de spotlight: Matthijs Admiraal

1) Wanneer ben je met je bedrijf in Finland begonnen en wat doe je precies?

We zijn begin 2018 begonnen hier op Björkholm. We runnen een vakantiedorpje met 11 huurcabins en ook bootjes, en we organiseren wat activiteiten. We hebben ook een groepssauna, feestzaaltje en kapel, waar weleens wordt getrouwd. Het is een eiland dat te bereiken is met een veerboot, die gaat zo’n zes keer per dag. Vanaf het vasteland is het een minuut of vijftien. We wonen daar zelf ook het hele jaar. We hebben daarnaast wat dieren, drie paarden, een paar schapen en wat kippen.

2) Zou je dit bedrijf of iets soortgelijks ook in Nederland begonnen zijn?

Onze achtergronden liggen in hele andere gebieden, ik ben oorspronkelijk bouwkundige en leraar, Johanna is kunstenares en schilderes maar heeft wel veel in het toerisme gewerkt. De kans kwam voorbij en we hebben gereageerd, en zo zijn we hier beland. Als we nu naar Nederland zouden moeten gaan dan is het mogelijk dat we iets van een B&B beginnen, maar voordat we hier op Björkholm begonnen was de kans niet groot.

3) Wat vind je van het ondernemersklimaat in Finland?

Niet heel veel negatieve ervaringen met regeltjes. We hebben vooral te maken met natuur en ecologie, bijvoorbeeld grijs water, afvalwater. In deze omgeving werkt het toerisme elke keer een beetje beter, de samenwerking met de stad Parainen is prima. We hebben veel contact met de veerpont, dat contact loopt goed. We zijn natuurlijk afhankelijk van check-in- en check-outtijden, dat heeft invloed op onze bereikbaarheid, maar over het algemeen loopt dat wel los.

4) In hoeverre denk je dat je Nederlanderschap helpt of niet helpt bij je activiteiten?

Mijn Nederlanderschap maakt weinig verschil in ons werk. Het is gemakkelijk met buitenlandse gasten. Mijn Fins is niet heel goed, maar ik leer Fins en Zweeds op het moment. In het begin deed ik vooral veel in het Engels, maar meestal kom ik er nu wel uit met Fins. Als ik Engels gebruik, wordt daar niet negatief op gereageerd en zijn onze gasten juist heel nieuwsgierig naar ons verhaal. We trekken niet extra veel Nederlanders, al vinden ze het natuurlijk wel leuk als ze hier zijn. Qua ondernemerschap maakt het naar mijn mening ook niet echt veel verschil.

5) Wat zijn je plannen voor de toekomst?

Wij huren dit eiland van een stichting. We tekenen binnenkort een nieuw tienjarig contract. Ik denk niet dat er veel zal veranderen aan het eiland. We zijn gehouden aan 11 cabins en er is geen vergunning voor meer. Ze brengen genoeg binnen en we zijn vooral gericht op het behouden en maximaliseren. De kleinschaligheid is prima, want de ervaring wordt ook anders als er meer huisjes bijkomen, met minder ruimte voor iedereen. De dieren zijn erbij gekomen en dat heeft wel bijgedragen aan de ervaring. Misschien gaan we nieuwe activiteiten ontwikkelen. We zijn open vanaf Pasen tot eind oktober.

Website: https://visitbjorkholm.com/fi/