Graag houden wij u op de hoogte van nieuws en activiteiten van de Nederlandse ambassade in Finland.

Sportieve zomer

Het was een zomer met veel sport, met onder andere het EK voetbal, de Olympische- en Paralympische Spelen in Tokio, wielrennen en het EK volleybal (dat deels plaatsvond in Tampere). Het aantal medailles dat Nederland mee naar huis heeft genomen vanuit Tokio was overweldigend en een record! Het EK voetbal vond in juni/juli plaats. Toen Nederland de achtste finales haalde, bedacht de ambassade spontaan dat het toch wel heel leuk zou zijn om de wedstrijd met elkaar te kijken. En zo geschiedde het dat de voortuin van de residentie werd omgetoverd tot een ministadion en oranje kleurde. Helaas was de uitslag van de wedstrijd niet waar we op hoopten en hield het EK-avontuur voor oranje daar op.

World Cleanup Day
Op 18 september was het World Cleanup Day. Ons ministerie riep alle ambassades wereldwijd op om hieraan mee te doen. En dat hebben we gedaan! Met het ambassadeteam besteedden we een paar uur van onze tijd aan afval opruimen in Kaivopuisto en een deel van de kustlijn daar in de buurt. Op World Cleanup Day is het doel om zoveel mogelijk zwerfafval op te ruimen. Iedereen kan deelnemen, het kan namelijk altijd en overal :-)! Samen maken we het verschil.

Circulaire economie
Tijdens de jaarlijkse Helsinki Design Week organiseerde Design Forum Finland een event genaamd: Design Forum Talk <3 Circular Economy. Gezien de coronasituatie was het een online event. De ambassade is partner van het Design Forum en wij hebben ervoor gezorgd dat er twee interessante Nederlandse sprekers waren die op deze manier Nederlandse expertise konden delen en het online publiek konden inspireren. Het eerste bedrijf was Mud Jeans. Het is hun missie om de vervuilende mode-industrie te veranderen door te beginnen met hét meest populaire kledingstuk: de spijkerbroek. Elke MUD-Jeans wordt namelijk na gebruik gerecycled en zo voorkomen zij dat deze duurzame grondstof op de afvalhoop belandt. Ze hebben het concept ‘Lease a jeans’: huur een spijkerbroek voor een maandelijks bedrag. Je betaalt 12 maanden een vast bedrag per maand en daarna zijn de jeans van jou. Je kunt dan je broek houden of ruilen voor een nieuw paar. Voor je 2e jeans betaal je een lager bedrag per maand.

Daarnaast het bedrijf Kode21, Climate Solutions Design. Kode21 is één van de eerste ontwerpstudio’s ter wereld die zich primair richt op het verbinden van een ontwerp met het volledige scala aan klimaatoplossingen dat beschikbaar is – van hernieuwbare energietechnologieën tot regeneratieve landbouw.

 

Bericht van de nieuwe ambassadeur

 

Beste leden van de Nederlandse Vereniging in Finland,

 

Ik wil het bestuur graag bedanken voor de gelegenheid om mezelf kort aan jullie voor te stellen. Mijn naam is Govert Jan Bijl de Vroe en ik ben de nieuwe ambassadeur in Finland. Ik ben de opvolger van mijn collega Desirée Kopmels, die helaas wegens persoonlijke omstandigheden heeft moeten besluiten om afgelopen zomer naar Nederland terug te gaan. Ik ben 59 jaar en werk al ruim dertig jaar voor het ministerie van Buitenlandse Zaken, in opeenvolgende functies op het ministerie in Den Haag en ambassades in het buitenland. Ik ben in Helsinki samen met mijn vrouw Loes. We hebben drie kinderen van 25, 27 en 28 jaar oud, die al geruime tijd het huis uit zijn maar ons gelukkig wel geregeld komen opzoeken (of wij hen natuurlijk).

De titel van ‘Noorderlicht’ is wel toepasselijk, want toen vrienden en kennissen hoorden over onze verhuizing naar Finland begonnen ze juist daarover: het noorderlicht zien. Dat staat bij veel mensen op het verlanglijstje en ze associëren het met Finland. Wat ook opvalt: de eerste reactie is eigenlijk altijd ‘Finland, oh leuk!’, terwijl ze er vaak nog niet eens geweest zijn. Maar veel Nederlanders hebben bij Finland meteen een positieve associatie. Voor mij gold dat ook. Dat kwam ook door het goede contact dat ik altijd heb gehad met Finse collega’s in het buitenland: aardig, sociaal, professioneel, pragmatisch en to the point. Daar houden wij Nederlanders natuurlijk van. Wat ook helpt is dat Loes en ik al wat jaren in Noord-Europa achter de rug hebben: twintig jaar terug woonden we met de kinderen drie jaar in Stockholm en de afgelopen drie jaar woonden we in Riga (Letland). We voelen ons thuis in deze noordse sferen. Hoewel we, eerlijk is eerlijk, vóór ons verblijf in Letland ook erg genoten hebben van het zuiderlicht in Portugal, waar ik mijn eerste functie als ambassadeur mocht bekleden.

Ik ben opgegroeid in Haarlem en woonde er tot mijn 18e. Daar liggen mijn wortels en ik kom er nog steeds graag. Maar ik was destijds toch ook nieuwsgierig naar de wereld buiten. Na mijn studie geschiedenis in Leiden mocht ik bij BZ aan de slag, nu ruim dertig jaar geleden. In deze tijd van ‘job hopping’ klinkt dat als eindeloos, maar zo voelt het niet omdat ik elke drie á vier jaar werd overgeplaatst.

Van mijn collega’s op de ambassade kreeg ik na een week de vraag hoe het hier nou beviel. Mijn antwoord was: “Het klinkt misschien te mooi om waar te zijn, maar ik voel me eigenlijk al thuis.” En dat gevoel wordt alleen maar sterker. Loes en ik hebben met twee van onze kinderen al een ‘mini-roadtrip’ naar de kust van Fins Lapland gemaakt; we zwommen bij een prachtige zomerse zonsondergang helemaal boven in de Botnische Golf, een wonderlijk idee dat de zee daar ’s winters dichtgevroren is. We maakten onze eerste wandelingen in de nationale parken van Nuuksio en Teijo en verkenden Helsinki op de fiets, wat heel goed gaat dankzij de kilometerslange fietspaden in en rond de stad. Zo sloot ik half augustus ook aan bij het rondje Espoo van de Nederlandse vereniging, gezellig om een aantal van jullie al te leren kennen. En dan staan we nu nog maar aan het begin! Ik kijk ernaar uit om de Finnen te ontmoeten en nog veel meer van het land te zien. Ik ben ook benieuwd naar jullie ervaringen in Finland en ik zal graag de goede samenwerking van mijn voorgangers met de Nederlandse vereniging voortzetten. Ik geloof dat ik hier een goed evenwicht zal vinden tussen het nieuwe ontdekken en een thuisgevoel krijgen. En het is nu al duidelijk dat ik hier effectief zal kunnen werken aan de thema’s Europese samenwerking, veiligheidspolitiek en belangenbehartiging van het Nederlandse bedrijfsleven. Er is al veel dat Nederland en Finland verbindt – jullie zijn er trouwens het levende bewijs van – en ik wil me er graag voor inzetten om die banden verder te verstevigen: thuis in Finland!

 

Met vriendelijke groet,

Govert Jan Bijl de Vroe

 

De herfst komt eraan!
De ontwikkelingen rondom corona gaan gelukkig de goede kant op. Wellicht heeft u al een reisje geboekt of denkt u na over een bezoek aan Nederland. Op de website van de Rijksoverheid leest u over de regels die gelden als u naar Nederland reist. > https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/coronavirus-covid-19/nederland-inreizen Ook als u van plan bent om te reizen naar een ander land; check dan altijd de regels die op dat moment gelden voor het betreffende land. Op reis of niet; in Finland is de natuur sowieso altijd dichtbij! De Zweden hebben een spreekwoord: ‘Slecht weer bestaat niet, slechte kleding wel’. Dus zorg voor de juiste kledij als u eropuit gaat :-). Neem tijd om te relaxen, eropuit te gaan en te genieten van de natuur.

Een hartelijke groet van het ambassadeteam.

Blijf op de hoogte
Blijf op de hoogte van nieuws gerelateerd aan Nederland/Finland en volg onze Facebook-pagina en/of Twitter. U leest er onder andere over activiteiten in Finland met een Nederlandse component op het gebied van cultuur, handel & innovatie en publieksdiplomatie.

Facebook: netherlandsembassyhelsinki
Twitter: @NLinFinland
Website: https://www.nederlandwereldwijd.nl/finland

 Loes en Govert Jan Bijl de Vroe met op de achtergrond de Baltische Zee

 


Ambassadeur Govert Jan Bijl de Vroe heeft op 26 augustus zijn geloofsbrieven aangeboden aan President Sauli Niinistö

 


Voetbalwedstrijd kijken in de tuin van de residentie