Nieuws van de ambassade:

Graag houden wij je op de hoogte van nieuws en activiteiten van de Nederlandse ambassade in Finland.

Bezoek minister-president Rutte
Demissionair minister-president Rutte bracht op 13 juni 2024 een bezoek aan Finland. Hij was uitgenodigd door de Finse president Alexander Stubb om te spreken op het jaarlijkse event ‘Kultaranta Talks’.

In de ochtend werd de minister-president ontvangen door president Stubb op het presidentieel paleis. Tijdens de ontmoeting spraken zij onder andere over de bilaterale relatie tussen Nederland en Finland, Europese veiligheid, de oorlog in Oekraïne en de situatie in Israël en Gaza. Aansluitend sprak minister-president Rutte met minister-president Petteri Orpo tijdens een delegatielunch over actuele onderwerpen in aanloop naar de Europese Raad, zoals defensie en concurrentievermogen. Ook de oorlog in Oekraïne en de situatie in Israël en Gaza waren belangrijke onderwerpen die werden besproken.

In de middag nam minister-president Rutte samen met president Stubb deel aan de Kultaranta Talks, een jaarlijks terugkerend evenement gericht op (geo-)politiek en veiligheid. Tijdens een paneldiscussie sprak hij onder andere over de toekomst van de Europese Unie, de invloed van de Amerikaanse presidentsverkiezingen op de Europese Unie en veiligheid in Europa.

Nederlandse offshore windmissie naar Finland
Windenergie, zowel onshore als offshore, is een vorm van duurzame energie. In de toekomst zal deze vorm van energie nog belangrijker worden. Windenergie is namelijk een belangrijke energiebron om de CO2-uitstoot omlaag te krijgen. In Nederland is veel expertise aanwezig aangezien daar al meerdere windparken gebouwd zijn. In Finland is de bouw van diverse windparken voorzien. Deze projecten bieden kansen voor Nederlandse bedrijven. In mei vond het jaarlijkse seminar Wind Finland Offshore plaats. De ambassade had een 3-daags programma samengesteld waar 18 Nederlandse bedrijven aan deelnamen. Naast het deelnemen aan Wind Finland waren er diverse netwerkgelegenheden, onder andere tijdens een event op het hoofdkantoor van Business Finland en in de residentie van de ambassade. Daarnaast bracht een deel van de delegatie een bezoek aan de haven van Pori. Een Nederlands bedrijf genaamd Olmar beheert de havenactiviteiten in Pori. In Pori worden veel ladingstromen behandeld die kritiek zijn voor de energietransitie, zoals koper en duurzaam gewonnen houtproducten. De delegatie had de unieke gelegenheid om, vanaf zee en met de boot, een bezoek te brengen aan het enige offshore windpark in Finland: Tahkoluoto.

NL-delegaties offshore windmissies

Verloopt je reisdocument dit jaar?
Wat is de ‘paspoortpiek’?
Het aantal aanvragen voor nieuwe paspoorten loopt de komende jaren flink op. Niet alleen bij de ambassade in Helsinki. De verklaring voor die enorme toename komt door de paspoortpiek. In 2014 werd de geldigheidsduur van paspoorten en identiteitskaarten verdubbeld van 5 jaar naar 10 jaar. In 2024 verlopen de eerste documenten met die tienjarige geldigheid. Daardoor gaan veel Nederlanders hun documenten vernieuwen.

Wat je kunt doen:

Check de geldigheid van je reisdocument.

Verloopt je reisdocument binnen nu en 6 maanden, maak dan tijdig een afspraak om je reisdocument te vernieuwen.

Volg de online checklist en zorg dat je goed voorbereid bent. Incomplete aanvragen zorgen voor vertraging in het aanvraagproces.

> https://www.nederlandwereldwijd.nl/paspoort-id-kaart/buitenland/paspoort-finland

Theatervoorstelling Boys won’t be Boys in Svenska Teatern in Helsinki

Afgelopen maand speelde de Nederlandse theatervoorstelling twee keer in het Svenska Teatern in Helsinki. Beide voorstellingen waren uitverkocht. Boys won’t be Boys is een theatrale en maatschappelijke beweging op het gebied van mannelijke emancipatie, waarin diverse mensen (m/v/x) zich op kunstzinnige wijze uitspreken over hun relatie tot mannelijkheid, identiteit en seksualiteit.

“We verschillen, nou en? Niemand past precies in een hokje, en precies dat willen wij vieren. Door al die verschillende verhalen met elkaar te delen, doorbreken we vooroordelen en stereotypen en komen we dichter bij elkaar. BOYS WON’T BE BOYS is een vrolijke aanklacht en ode aan het begrip man”.

De met killerheels gewapende host Rikkert van Huisstede presenteerde een kleurrijke parade van verschillende mensen die vertellen, zingen, (g)rappen en dansen. In september zal de voorstelling in het stadstheater in Oulu te zien zijn.

Rikkert van Huisstede tijdens Boys won’t be Boys-voorstelling

Het is zomer!
Na een lange winter brak dan toch ineens de zomer aan. De natuur groeit en bloeit, het is prachtig! De schoolvakanties zijn begonnen, de dagen zijn lang en voor veel mensen staat de zomervakantie voor de deur. Vakantie of niet, veel mensen trekken er op uit. Wandelen, fietsen, tuinieren, naar de mökki. Wij wensen je een fijne zomerperiode. Een hartelijke groet van het gehele ambassadeteam!

Blijf op de hoogte
Blijf op de hoogte van nieuws gerelateerd aan Nederland/Finland en volg onze kanalen op sociale media. Je leest er onder andere over activiteiten in Finland met een Nederlandse component op het gebied van cultuur, handel & innovatie en publieksdiplomatie.

Facebook: netherlandsembassyhelsinki
X: @NLinFinland

LinkedIn: embassy of the kingdom of the netherlands in finland
Website: https://www.nederlandwereldwijd.nl/finland