De Sint in regio Helsinki

 

Pietenbezoek in Westend

Daar wordt aan de deur geklopt, hard geklopt, zacht geklopt. Daar wordt aan de deur geklopt, wie zou dat zijn? De deur van het lokaal van groep 3a op de school in Westend, Espoo (Westendinpuiston koulu) zwaait open. En daar staan opeens twee Pieten in onze klas! Of we pepernoten lusten? Is dat echt een vraag? De kinderen krijgen allemaal een eigen zakje. Daar willen we wel iets tegenover stellen.

 

Voorbereiding dansen en zingen

Alom verlegenheid om het liedje van volgende week te gaan zingen, maar gelukkig zegt een van de Pieten: ‘Nu kunnen jullie mooi even oefenen voor als Sinterklaas op 3 december komt!’ Dus Feestpiet Fabio gaat aan op het grote scherm. We beelden aan de Pieten uit hoe ze op Stoomboot, cadeautje, Sinterklaas kapoentje, pepernoten moeten bewegen en dansen. Als we later aan het eind van de les het filmpje voor de vierde keer afspelen, scanderen de kinderen: ‘Nog een keer, nog een keer, NOG EEN KEER!’ En laten we de papa’s (en een enkele mama) op het schoolplein op ons wachten om volgende week goed voorbereid naar het sinterklaasfeest te kunnen gaan.

 

De Sint en de Pieten in Espoo

Een week later is het zover in de grote theaterzaal van de Uusi Paviljonka in Kaunianen. Schoolleider Joyce Krijgsman van de NTC Polaris – De Nederlandse school in Finland – heet ons van harte welkom met een praatje en sinterklaasliedjes. Als de hele zaal uit volle borst Sinterklaasje, kom maar binnen met je Piet meezingt, is dat voor de Goedheiligman een mooie uitnodiging om na zijn strooiende Pieten de zaal in te komen en op de troon plaats te nemen. Vervolgens mogen de Pieten als eerst hun schoen leeghalen. Net zoals in het Sinterklaasjournaal, dat de kinderen via de website sinterklaasjournaal.nrt.nl of via de app NLZIET of de NPO hebben kunnen kijken, zetten de Pieten dit jaar namelijk ook hun schoen. Onze Pieten hebben ze op Westend al gezet. Op een filmpje op het grote scherm zien we dat ook de Pieten dit jaar een verlanglijstje hebben geschreven. Daardoor vinden ze tekeningen van de kinderen en voor ieder een mandarijntje in hun schoen.

 

Liedjes, dansjes en tekeningen voor de Sint

Voordat groep 3a aan de beurt is, trakteert de peutergroep de Sint en zijn Pieten als eerste op een optreden. Samen met de vaders zingt de groep Sinterklaas Kapoentje en de zaal zingt stemmig mee. Ook hebben zij – misschien wel de grootste ooit – tekening voor Sinterklaas gemaakt. De lieve man wordt goed in de watten gelegd als groep 1 en 2 Rommeldebommel op hun repertoire hebben staan om hem op het podium mee toe te zingen.

 

Stoomboot, cadeautjes, Sinterklaas Kapoentje, pepernoten

Dan is het tijd. De kinderen krijgen van assistent Dorien en mij de tekeningen om hun nek die ze speciaal voor bij het liedje gemaakt hebben. Door een stapje naar voren te doen kunnen ze laten zien wanneer betreffende woord in het liedje voorkomt. Voordat we beginnen, leg ik met behulp van een van de Pieten aan de zaal uit hoe het dansje gaat. En dan klinkt de stoomboot en het ´Hallooooo kiddo´s´ van Feestpiet Fabio. Elk kind doet goed zijn best met het dansje en met naar voren stappen. Bij het muzikaal intermezzo speelt een van de leerlingen op een speelgoedsaxofoon. Na het aftellen ‘1…2…3, 4, 5 december!!!’ dansen en springen we erop los en hoor je de kindervoetjes op de houten vloer bonken. De Sint kan het optreden erg waarderen en de kinderen zijn blij hem na afloop allemaal hun tekening en een handje te geven. Daarbij zorgen de Pieten natuurlijk weer voor pepernoten en ander strooigoed.

 

Andere optredens van de school

Na ons volgt groep 3b met een prachtige – waarschijnlijk wel de langste – slinger van tekeningen, terwijl vervolgens groep 4 en 5 onder leiding van invaljuf en assistenten een geweldige dansshow neerzetten op het lied Automatisch van Flemming. Groep 6 gaat terug in de tijd met het lied Ik vraag aan Sinterklaas een heel gelukkig Kerstfeest dat in onze tijd nog heel actueel blijkt te zijn. Groep 7 en 8 sluiten de show af met een Kahoot tussen de Sint en zijn Pieten waarbij de kinderen goed helpen en de zaal ook lekker meedoet.

 

Alle kinderen welkom bij de Sint

Naast de kinderen van de NTC Polaris krijgen natuurlijk ook alle andere kinderen in de zaal kans om de Sint persoonlijk te ontmoeten. Wanneer wij met zijn allen Dag Sinterklaasje, dahaaag, dahaag zingen, verlaat de Sint de zaal. De vrijwilligers van de NTC en de NViF brengen cadeaus binnen die op alfabetische volgorde van kind zijn gesorteerd. Alle kinderen verlaten de zaal met hun ouders met handen vol pepernoten, strooigoed en een mooi cadeau en vooral een nieuwe herinnering aan deze levendige culturele traditie.

 

Voor meer informatie en aanmelden voor de NTC Polaris – de Nederlandse School in Finland ga naar https://www.ntc.fi/

Voor meer activiteiten voor de jeugd en jongeren houdt ook de website van de https://www.nederlandsevereniging.fi/ in de gaten.

 

Suzanne van der Linden – Kleikers

Leerkracht NTC groep 3a en bestuurslid NViF Jeugd- en jongerenactiviteiten