Vereniging in verbinding

 

Dit lustrumjaar staat de Nederlandse Vereniging in Finland het teken van verbinding. Wellicht extra doordat het mondkapje steeds meer uit het straatbeeld mag verdwijnen en er weer ruimte komt voor persoonlijke verbinding, ook met — maar nog liever zonder — beeldscherm ertussen. En ook omdat er tegelijkertijd bij en door de ‘buren’ een zwarte wolk wordt gecreëerd die verdeeldheid zaait. Laat ook hier in Finland ons tegengeluid verbinding zijn.

 

In het delen van taal en cultuur, sport en spel en reislust werd en wordt de verbinding hoorbaar, zichtbaar en tastbaar bij onze activiteiten.

 

Zo heeft de jonge schrijfster Willemijn Kranendonk 28 Nederlanders vanuit heel Finland op inspirerende wijze online meegenomen in haar voorbereidende schrijfproces en het verhaal van haar laatste doorvoelde en sterk psychologisch verantwoorde boek ‘De Geliefden’. Grietje Braaksma van Broese Boekverkopers heeft op haar enthousiaste wijze, zoals we die kennen van De Wereld Draait Door, dit boek bij ons warm aanbevolen tijdens de boekbespreking in maart. Het boek gaat over een lesbische relatie en de twee hoofdpersonen Jacqueline en Rose die daarop terugkijken. Mocht je de hartelijke aanbeveling gemist hebben, dan is Grietje ook terug te luisteren via https://www.nporadio4.nl/fragmenten/de-ochtend-van-4/3a7320d5-8f6d-4978-9370-f5d6e9242a7a/2022-02-17-boek-van-de-week-de-geliefden. Naast deze twee vrouwen hadden wij Adwin de Kluyver in onze digitale midden om in te gaan op het boek Niemandsland – een Antarctische ontdekkingsreis. Hij heeft vragen over deze literaire non-fictie met al haar verschillende perspectieven op de wervelende ontdekkingsreis in goede dialoog met ons beantwoord.

 

Daardoor werd onze reislust extra geprikkeld om tijdens de aansluitende ALV de roadtrip naar Lapland en het Noorderlicht te presenteren en bespreken. Met dank aan het enthousiasme en de kritische noten van onze leden in den lande hebben we het concept verder uitgewerkt. Vanwege de reserveringen voor verschillende overnachtingsplekken en het huren van de bus of busjes is aanmelden noodzakelijk. Lees de laatste update van de plannen en vul het aanmeldformulier in via https://www.nederlandsevereniging.fi/event/lustrum-roadtrip-lapland-noorderlicht/. Op het moment van schrijven zijn er al ruim 20 vooraanmeldingen gedaan en is er al begeleiding bij het Noorderlicht en voor het dagprogramma in Inari aangeboden.

 

De Nederlandse school komt met haar nieuwe naam ook een stukje dichterbij het Noorderlicht terecht. Sinds 7 mei mogen we haar de NTC Polaris, Nederlandse School in Finland noemen, een naam die zij vanwege het 35-jarige lustrum cadeau heeft gekregen.

Op Koningsdag bezocht onze voorzitter de school om te delen in de verjaardag van de koning en de leerlingen te kunnen zien dansen en zingen op het Koningsspelenlied ‘FitTop10’ (https://www.youtube.com/watch?v=IU1xmydGadY). Daarna was het tijd in een heerlijk zonnetje voor het traditionele touwtrekken, zaklopen, koekhappen, spijkerbroekhangen, blikgooien, schminken en uiteindelijk prijs grabbelen.

 

Met speciale dank aan de ambassade en de woorden van de ambassadeur kleurde Villa Kivi in Helsinki een dag later ook oranje ter ere van onze koning. Ook niet alleen door de vlaggetjes en de drankbonnen, maar door het nieuw ontwikkelde drankje oranje spritz, dat door bezoekers geproefd en omarmd werd. Onze smaakpapillen werden verder verwend door heerlijke zelfgemaakte bittergarnituur (waarvoor speciale dank aan Rob en Monique). Van de sushi als hapje werd ook gretig aftrek genomen. Via de QR-code op de drankkaart kon iedereen zijn afkomst in zang eer aan doen met het Wilhelmus. De Koningsdagborrel werd met spontaan pianospel uitgeluid. Wil je alvast oefenen voor een volgende gelegenheid: https://www.nederlandsevereniging.fi/het-wilhelmus-ter-voorbereiding/.

 

Ook in Turku, Tampere en Jyväskylä werd Koningsdag op verschillende momenten gevierd. Daarnaast wordt bijvoorbeeld in Jyväskylä een maandelijks familiecafé verzorgd. Op 7 mei werd daar sushi gemaakt. Houd voor de activiteiten in je regio de website in de gaten of als je ideeën heb, kun je altijd contact opnemen met de contactpersoon bij jou in de buurt (https://www.nederlandsevereniging.fi/over-nvif/contactpersonen/).

 

Naast deze terugblik die in dit Noorderlicht verder uitgediept wordt door verschillende schrijvers, blijven we plannen maken om elkaar te kunnen ontmoeten, spreken en hobby’s en interesses te delen in onze en de Finse taal.

 

Dat kan sportief tijdens de fietsdag in Vantaa die door Ronald Kneppers en met hulp van Jeroen Delmee is uitgezet. Mocht je het gemist hebben, dan is de link voor de route hier te vinden: https://connect.garmin.com/modern/course/105746829.

 

Persoonlijk kijk ik zoals elk jaar hier in Finland erg uit naar het zomerkamp, dat deze zomer van 5 tot en met 9 augustus in Oulu plaats gaat vinden. Door een week van tevoren een camping in Vaasa te bezoeken en vanaf daar door te reizen, kan ik met mijn gezin alvast wat oefenen voor een stukje van de roadtrip naar het Noorden. Al zal dat in het zomerseizoen natuurlijk een compleet andere ervaring zijn. De nachttrein kan na de terugweg ook van de bucketlist af.

 

Hoewel we de jeugd dit jaar nog niet met elkaar hebben kunnen laten schaatsen of klimmen, hopen we op 14 augustus te gaan kajakken. Houd de website en de Facebookpagina daarvoor goed in de gaten.

 

Voor nu voor iedereen een fijne zomer waarin je je kunt verbinden met vertrouwde en nieuwe mensen om je heen, in sportieve en culturele activiteiten!

 

Namens het bestuur,

Suzanne van der Linden-Kleikers