Het begon in mei met zeven vrijwilligers: Sabine, Kasper, Joyce, Geert, Sanne, Anniek en Guido (van wie 5 van buiten het bestuur) die zich opwierpen om op zondag 1 september een mosseldag te gaan organiseren met en voor de vereniging. Na een enquête via de mail bleek er genoeg animo te zijn voor een mosseldag en konden de voorbereidingen beginnen: mosselen, frieten, saus en een lekker drankje voor 50 personen. Na de definitieve aankondiging in augustus stonden er binnen anderhalve week 50 namen op de lijst en daarna ook nog een aantal op de wachtlijst. Likkebaardend keken we uit naar september. Even werd het nog spannend, toen de visboer op vrijdag liet weten niet zeker te weten wanneer die mosselen zouden komen. Uiteindelijk werden ze op zaterdagmiddag om 16 uur geleverd en was de mosseldag een feit.

Op een zonovergoten eerste zondag van september komen mosselliefhebbers met harde, zachte en Finse ‘G’ van heinde en ver (een enkeling kwam rechtstreeks vanuit Istanboel overgevlogen!) naar Poliisien kesäkoti op Lauttasaari. Elke gast krijgt een welkomstdrankje en een lot, dat bepaalt wie wanneer kan gaan eten.

Nadat Guido, die als enige het bestuur vertegenwoordigde, iedereen heeft welkom geheten, krijgen we een opdracht. Deze bestaat uit drie vragen, waar we gedurende de middag het antwoord op moeten vinden. 1) Welke drank is gebruikt voor de bereiding van de mosselen? 2) Wat zijn de namen van de mensen van de organisatie? 3) Wat is de afkomst van deze mensen?

Dan is het tijd voor de eerste groep om aan tafel te gaan. Op elk lot staan twee codes met telkens twee cijfers. Met 14/31 ben ik met de kinderen aan de beurt in de eerste en de derde ronde. Het tweede cijfer van de code wijst telkens op het tafelnummer. Wie niet aan de beurt is, kan met een drankje op het terras genieten van het mooie weer en het uitzicht op de glinsterende baai of een pijltje gooien.

De aanwezige kinderen genieten van de klim- en klauterfaciliteiten en enkele jongens ontdekken zelfs een heuse ‘geheime tunnel’ in de struiken. Wat kun je ook anders verwachten van een ‘Poliisien’ kesäkoti?

In de eetzaal staan vier tafels mooi versierd met Zeeuwse mosselpotten en Nederlandse vlaggen op ons te wachten. In de keuken werkt het vrijwilligersteam zich uit de naad om de carrousel van mosselen en frieten op tijd op de tafels te krijgen. Zelfs de mosselgroenten zijn zelf gesneden!

De Deense mosseltjes vallen wat kleiner uit dan de Zeeuwse jumbo’s, maar ze smaakten heerlijk. De dipsaus op basis van kermaviili geeft een romige Finse toets aan de mosselen. Wie traditioneler wil eten, kan zich bedienen van Hollandse mosselsaus.

Sommige van de aanwezige kinderen vinden de schelpdieren op hun bord wat spannend, maar de ruime porties friet met ketchup worden erg gewaardeerd. Aan het einde van elke ronde ruimt iedereen zijn eigen tafel af en wordt alles snel klaargezet voor de volgende groep. Zo draait de carrousel de hele middag door en na 4 rondes tafelen en smullen is het tijd voor koffie met een stroopwafel.

Uw reporter ter plaatse peilde aan het einde van de middag naar reacties van de aanwezigen. Hier volgen er enkele: “Ik kom uit Zuid-Limburg en dit is echt zoals thuis”, “Lekker!”, “Todella hyvää!”, “Dit is helemaal zoals ik het ken van thuis”, “Ja, lekker, gewoon lekker”.

De eerste mosseldag was dus zeker een succes en ons gezin kijkt alvast uit naar volgend jaar.

tekst: Evelien Boven
foto’s: Arie Oudman