Uitzonderlijke situatie
Na het aanleveren van de tekst voor het vorige Noorderlicht is er veel veranderd. Op het moment dat de tekst gepubliceerd werd, was de covid-19-pandemie reeds in volle hevigheid losgebarsten. Zeker in het begin zorgden de ontwikkelingen rondom het coronavirus voor een vervelende, uitzonderlijke en onzekere situatie voor iedereen. Ook nu nog is er veel onzekerheid en dat is niet prettig. We hopen dat de negatieve effecten (op zowel persoonlijk als zakelijk gebied) voor iedereen beperkt zijn gebleven.

Ook voor de werkzaamheden op de ambassade betekende dit grote veranderingen. Ook wij waren genoodzaakt om direct zoveel mogelijk thuis te gaan werken en reizen met het openbaar vervoer te vermijden. De algemene instructie is dat dit tot 1 september zo zal blijven. Deels kunnen de werkzaamheden prima vanuit huis uitgevoerd worden, maar het levert uiteraard ook uitdagingen op. Met uitzondering van noodgevallen is de consulaire balie tot nader orde gesloten. Dit heeft grotendeels te maken met de situatie op het ministerie en de organisatie van de backoffice. Hierbij volgen we de instructies die wij vanuit Den Haag ontvangen. Zodra de omstandigheden het toelaten, zal het online afsprakensysteem weer geopend worden.

Reisadvies
Sinds het begin van de uitbraak van het coronavirus ontvangt de ambassade heel veel vragen over reizen van/naar Finland en de mogelijkheden en onmogelijkheden. We proberen iedereen zo goed mogelijk te voorzien van antwoorden. De situatie veranderd voortdurend. Het is belangrijk te weten dat de ambassade niet de partij is die beslist of iemand wel of niet mag reizen en het land in kan/mag. De ambassade volgt de adviezen en instructies van de (lokale) overheden. Belangrijke bronnen hierbij zijn:

> De Finse grenswacht: https://www.raja.fi/current_issues/facts/news_from_the_border_guard/1/0/restrictions_to_border_traffic_from_14_may_to_14_june_2020_79641

> Nederlandse overheid: https://www.nederlandenu.nl/reizen-en-wonen/visa-voor-nederland/qas-voor-inreizen-in-nederland

> Finse overheid: https://valtioneuvosto.fi/en/information-on-coronavirus

Blik op de toekomst
De voorbereiding van activiteiten op de korte en lange termijn vergt aanpassingen. Hoe kunnen fysieke bijeenkomsten georganiseerd worden? Kan een fysieke activiteit vervangen worden door een online activiteit, bijvoorbeeld in de vorm van een webinar? Welke vormen van netwerken zijn uitvoerbaar? Hoe ga je om met een advies om zo min mogelijk te reizen? Hoe kan gewerkt worden met een 1,5 meter afstand richtlijn? Dit zijn allemaal zaken waar op dit moment uitgebreid naar gekeken wordt. We zijn actief in gesprek met onze partners om te bespreken hoe de samenwerkingen en activiteiten eruit kunnen zien.

Prettige zomer!
Ondanks de uitzonderlijke situatie en zeer waarschijnlijk met een aanpassing van de (vakantie)plannen, hopen we dat u toch kunt genieten van de zomermaanden. Wij wensen u een prettige zomer!

Blijf op de hoogte
Blijf op de hoogte van (corona)nieuws gerelateerd aan Nederland/Finland en volg onze Facebook-pagina en/of Twitter. U leest er onder andere over activiteiten in Finland met een Nederlandse component op het gebied van cultuur, handel & innovatie en publieksdiplomatie.

Facebook: netherlandsembassyhelsinki
Twitter: @NLinFinland
Website: https://www.nederlandwereldwijd.nl/finland