Koningsdag werd dit jaar ook gevierd in de Universiteit van Oulu. De desbetreffende plek die normaal gesproken aangeduid wordt als ‘daar bij de groene kapstokken’, was voor de gelegenheid omgetoverd tot een onvervalst stukje Nederland, compleet met Hollandse gezegdes, oer-Nederlandse spelletjes en natuurlijk Nederlandse hapjes zoals kaasblokjes en brood met hagelslag. Ook de appelstroop ontbrak niet.

Als ik even voor tweeën aankom is iedereen nog druk bezig om de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen. Overal hangen rood-witte-blauwe vlaggetjes en oranje ballonnen. Kinderen rennen vrolijk rond en iedereen heeft iets oranje aan. Zoveel oranje heb ik al een tijdje niet gezien. Nederlandser kan het haast niet! Gelukkig had ik thuis ook nog een speldje met de driekleur en een oranje bloem gevonden. Eerst is daar de kennismaking met Aline. We volgen elkaar al een hele tijd op Instagram, maar hadden elkaar nog nooit in levende lijve ontmoet. Ze blijkt net zo hartelijk en enthousiast als haar berichten!

Nadat ik mijn tulpenfoto’s en zeegezichten heb opgehangen is het tijd om verder kennis te maken. Er wonen veel meer Nederlanders in Oulu dan ik dacht en het blijkt dat velen er ook al behoorlijk lang wonen. Leuk om weer eens in het Nederlands te kletsen, maar ook fijn om te horen dat iedereen zo goed Fins spreekt!

Ondertussen konden de feestelijkheden in Nederland op een groot scherm gevolgd worden. De sfeer was ontzettend goed en dat werkte blijkbaar aanstekelijk want veel mensen bleven staan om een praatje te maken en een poging te wagen bij de sjoelbak of het spijkerpoepen!

Dan is het 16.00 uur. Guido Nuijten, die speciaal is overgevlogen uit Helsinki, brengt met ons allen de toost uit en daarna is het tijd voor het Wilhelmus. Vanzelfsprekend is ook het drankje oranje! Blokjes kaas en zelfs zelfgemaakte bitterballen doen de ronde. Finse vrienden en kennissen reageren altijd wat verbaast wanneer ik uitleg dat blokjes kaas een volkomen normale snack zijn op een feestje. Wat er precies in een bitterbal gaat, leg ik ze maar niet uit …

Heel erg bedankt allemaal voor het mooie feest en heel erg leuk om eindelijk kennis gemaakt te hebben met jullie! Tot ziens!

Ester van Dam

Foto’s: Lasse Lehto