Op zondag 23 augustus bestegen een elftal Nederlandstaligen hun ijzeren ros om de omgeving van Espoo op een gemoedelijk tempo te gaan verkennen.

De tocht was aanvankelijk ingeroosterd voor de zaterdag, maar met het oog op de verwachte (en zowaar ook ontvangen) regen werd vrijdagmiddag besloten de tocht met een dag uit te stellen.

 

Aan het eind van de ochtend verzamelden tien fietsers en een passagier zich bij de winkel van Gert-Jan Hendriks in Tapiola voor de start. De geplande route was 46 km langs zeven verschillende bezienswaardigheden met een extra stop bij het station van Grankulla om het twaalfde lid van ons gezelschap op te halen.

De eerste stop was bij de ruïnes van Stockmann, een verborgen schat in Grani. Het betreft de resten van een boerderij die aan het begin van de vorige eeuw is gebouwd door een (niet de) familie Stockman. Toen het echtpaar na de eerste wereldoorlog geveld werd door de Spaanse griep, is de bouw gestaakt. De economische gevolgen van een pandemie waren honderd jaar geleden al een actueel onderwerp.

De ruïne is (met name van buiten) bijzonder fraai, en de stralende zon zorgde voor een paar prachtige foto’s.

De tweede stop was bij het openluchtmuseum van Glims, naast het Jorvi-ziekenhuis. Na bijna 500 jaar dienst te hebben gedaan als boerderij (en kroeg/herberg) is het tegenwoordig een fraaie plek om een stap terug in de tijd te doen. Amper honderd jaar geleden bevond de boerderij zich op een dag rijden van Helsinki en de gebouwen zijn velaal in originele staat teruggebracht.

Na het openluchtmuseum ging de rit verder naar het strand van het Bodommeer, onder meer bekend van een van Finlands meer beruchte onopgeloste moordzaken. Hier werd lekker in het zonnetje geluncht, waarbij de groep een aantal nieuwe vrienden maakte.

Na de lunch fietsten wij de bossen in, onderweg naar het landgoed van Gumböle. Onenigheid tussen de verschillende navigatiesystemen had als gevolg dat de ploeg na een paar gemiste afslagen op een hobbelig modderpaadje belandde tijdens de enige plensbui van de dag.

 

Tegen de tijd dat de de route hervonden was (en de regen gestopt!), werdt het tijd om via het mooie centrale park van Espoo richting Frisilä te gaan voor de welverdiende barbecue. De rest van de bezienswaardigheden zijn bewaard voor de tocht van volgend jaar.

Bij Guido thuis stonden de hapjes en drankjes (en eventueel een warme douche) klaar en is er gezellig nagebabbeld onder het genot van een uitstekende zalm bereid door André. De hele tocht was voor de meesten rond de 45 kilometer (inclusief naar het beginpunt en vervolgens naar huis) en was het met het (overwegend) heerlijke weer voor iedereen goed te doen.

Al met al een heel gezellige dag, en zeker het herhalen waard voor volgend jaar!

Edwin Rots

Espoo, 27-8-2020