Voor het oude stadshuis van Porvoo met de gids Minna.

Op zaterdag 21 november ging ik met de bus richting Porvoo om een stadswandeling te gaan maken met een aantal medelanders. Aangekomen bij onze ontmoetingsplek zag ik gelijk al een aantal bekende gezichten. De Engelse sprekende gids Minna stelde zichzelf voor en met een man of acht begonnen we met de stadswandeling in het oude centrum van Porvoo. Via het eerste warenhuis van Finland en de bekende Brunberg-lekkernij stopten wij op het plein voor het oude stadshuis van Porvoo (tegenwoordig is dit een museum). Hier zijn vroeger belangrijke verdragen getekend, waaronder de overgave van Zweden aan Rusland. En zoals vele andere oude steden van Finland, was ook Porvoo bijna geheel platgebrand in de middeleeuwen. Dit kwam doordat bijna alle huizen in die tijd van hout waren gebouwd, dus werd het tijd voor steen. Maar omdat de ‘hoofdaannemer’ meneer Holm dingen niet zo recht zag, werden bijna alle nieuwe huizen ook scheef gebouwd, zoals het oude stadshuis. Na nog een middeleeuwse achtertuin te hebben bekeken, gingen we richting de bekende kerk. Ook hier is brand geweest, alleen de laatste keer was dat in het jaar 2006 en ook weer door een … Holm.

Uitzicht vanaf Linnanäki toen en nu.
Het ‘particulier’ gebied

Hierna gingen we naar het Borgå-gymnasium, die door een verdraaide bouwtekening 180 graden op de verkeerde kant werd gebouwd. Dit gymnasium was de tweede in Finland en hier had Czar Alexander I een dans met een aantrekkelijke jongedame die haar waaier ’per ongeluk’ liet vallen. Een waaier had in die tijd de functie die nu te vergelijken is met een emoji. En de waaier laten vallen betekende, ik wil je wel graag wat beter leren kennen. Terwijl Alexander al getrouwd was. Vervolgens begon het te regenen en werd het looptempo opgevoerd om nog de Linnamäki van Porvoo te kunnen zien. Het uitzicht vanaf deze oude historische plaats was niet veel veranderd sinds Albert Edelfeldt hier een van zijn vele schilderijen maakte. Heuvel afwaards gingen wij via de Jokitie langs de bekende rooie werven weer naar het centrum. Omdat wij onder leiding van een gids waren, mochten wij een ’particulier gebied’ bezoeken. Hier was een huis waar Czar Alexander verbleef tijdens zijn bezoek. Vervolgens liepen we nog langs een oud pakhuis, en toevalligerwijs zag ik daar nog een gedenkteken van een Hollander, alleen wel geschreven als Holländer.

Gedenkteken

Dave Bekkema