De tweede mosseldag binnen onze vereniging werd gehouden op zondag 13 september 2020 in Poliisien kesäkoti op Lauttasaari. Bijna precies een jaar geleden waren we al op de eerste mosseldag geweest. Dat was een groot succes en zeker voor herhaling vatbaar.

Omdat wij dit jaar helaas met het coronavirus te maken hebben, moesten de organisatoren extra maatregelen treffen om het mosselfestijn op een veilige manier te kunnen laten plaatsvinden. Alle deelnemers hadden van tevoren gedetailleerde gedragsregels ontvangen. Het ging allemaal netjes volgens de aanbevelingen van de Finse regering, zoals voldoende sociale afstand en mondkapjes voor het bedienend personeel.

We waren met een gezellige groep van 45 personen. Vijf personen hadden helaas af moeten zeggen in verband met quarantaine. Wij zaten deze keer in de grote zaal, waar genoeg ruimte was voor grote tafels met veel afstand tussen de stoelen. Er was van tevoren een tafelschikking gemaakt en daarbij werd ook geluisterd naar ieders wensen. Het was even wennen om zo ver van elkaar verspreid te zitten, maar dit gaf ook meteen gespreksstof en reden tot hilariteit

Eerst werd er een welkomstdrankje aangeboden en tijdens de eerste ronde werd een welkomstgroet door voorzitter Guido uitgesproken. Tijdens de mosseldag van vorig jaar waren de gasten in twee groepen verdeeld die om de beurt konden eten. Dit jaar aten we allemaal tegelijk. Dat zal logistiek gezien heel wat planning gevergd hebben, en het zal ook arbeidsintensief geweest zijn voor de koks in de keuken, maar het verliep allemaal erg vlotjes. Omdat de gasten niet rond mochten lopen, werd het eten vanuit de keuken aan tafel gebracht. Een paar jongeren serveerden, Myrthe en Valentijn, de drankjes aan tafel, wat ze duidelijk spannend vonden. Een leuk idee om de jeugd ook wat taken toe te schuiven. Al doende leert men, en zo wordt de volgende generatie alvast ingewijd in het verenigingswerk.

De mosselen werden in twee rondes geserveerd. De eerste mosselen waren lekker in bier gekookt. Daarbij hoorden natuurlijk ook stokbrood, sausjes en friet (of patat, ligt eraan of je van beneden of boven de rivieren komt). Gedurende de pauze konden we buiten van het mooie weer en het prachtige uitzicht genieten. De politie heeft een schitterende plek uitgekozen voor hun zomerverblijf! Ook buiten hielden we de aanbevelingen aan van de Finse regering om voldoende afstand van elkaar te houden, maar het was een goede gelegenheid om wat rond te lopen, een praatje aan te knopen en een spelletje te doen

Na de pauze begon de tweede ronde. Deze keer waren de mosselen in wijn gekookt, wat bij de meeste mensen een lichte voorkeur bleek te hebben. We hebben zelfs nog even het liedje “Zeg ken jij de mosselman” gezongen. Hier volgt wat op het internet staat over de oorsprong en hoe het eigenlijk gezongen moet worden: ‘Een kinderliedje dat in 1890 voor het eerst op schrift werd gezet. Kind 1 zingt de eerste strofe, kind 2 antwoordt met de tweede strofe en samen zingen ze de derde strofe. Daarna zingt kind 2 de eerste strofe, antwoordt kind 3 en zingen ze met zijn drieën de derde strofe.’ Zo uitvoerig hebben we het niet gezongen. Het was leuk en toepasselijk om het even tijdens een mosseldag te zingen, maar het is echt een liedje van vroeger, voor in de bus tijdens een schoolreisje.

Als toetje kregen we nog koffie met een oer-Hollandse stroopwafel. Al met al was het een heerlijke maaltijd en we hebben gesmuld. Het heeft toch iets bijzonders om schelpdieren te eten. Erg veel vulling zit er niet in, maar het is wel lekker. De tradities eromheen zijn misschien het leukste en het is gewoon gezellig om lang te tafelen.

Onze grote dank aan de vrijwilligers die dit allemaal mogelijk hebben gemaakt. Fijn dat jullie dit feest toch door hebben laten gaan ondanks de omstandigheden. Hopelijk is de coronapandemie volgend jaar voorbij en kunnen we weer ouderwets gezellig van de mosseldag genieten.

tekst:    Gun Lybäck en Ans Vehmaanperä

foto’s:   Guido Nuijten